İstanbul Barosu’ndan ‘kayyum’ tepkisi: Anayasaya açıkça müdahale!

AKP’nin ‘kayyum’ politikası devam ediyor. DEM Partili Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına karşı tepkiler de ülke çapında sürüyor.

İstanbul Barosu’ndan da ‘milli irade gaspına’ ilişkin bir açıklama yapıldı.

SEÇME-SEÇİLME HAKKINA MÜDAHALE EDİLMİŞTİR”

Açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38. Maddesi ile güvence altına alınan masumiyet karinesine ve seçme-seçilme hakkına müdahale edilmiştir” denildi.

“Sürekli kayyım atanması suretiyle seçmen iradesinin ortadan kaldırılması demokratik işleyişin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Basına ve Kamuoyuna

31 Mart 2024 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile Hakkari BelediyeBaşkanlığı seçimini kazanan Mehmet Sıddık Akış, mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

03 Haziran 2024 tarihinde, Hakkari Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınmış, aynı zamanda Hakkari Belediyesi Hizmet Binası, kolluk kuvvetleri tarafından ablukaya alınmış ve binada arama işlemi gerçekleştirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, devam eden yargılama dosyası ve gözaltı işlemi gerekçe gösterilerek, Hakkari Belediyesi Başkanlığı’na Hakkari Valisi’nin kayyım olarak atandığı duyurulmuştur.

Bu olayla, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38. Maddesi ile güvence altına alınan masumiyet karinesine ve seçme-seçilme hakkına müdahale edilmiştir. Ayrıca, belediyelerin seçilmiş bir belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesinin askıya alınmasına neden olunmuştur.

Sürekli kayyım atanması suretiyle seçmen iradesinin ortadan kaldırılması demokratik işleyişin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir.

Seçme ve seçilme hakkına ve demokrasimize sahip çıkıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir